Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Niedźwiady w Przechlewie wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni około 1500 hektarów, w których miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Niedźwiady strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. Zapraszamy do spędzenia czasu na łonie natury, wśród pięknych, sosnowych lasów położonych wzdłuż malowniczej rzeki Brdy. Obszar programu "Zanocuj w lesie" przebiega przez fragmenty leśnictw Stara Brda i Pustowo.

mapa obszaru z zaznaczonymi istniejącymi obiektami typu: parking, miejsce do rozpalenia ogniska itp.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl (android) lub (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru (w załączniku poniżej)
  2. najbliższe miejsce do rozpalenia ogniska położone jest w Starej Brdzie przy miejscu biwakowania, należy drewno przynieść ze sobą, na pozostałym wyznaczonym obszarze dopuszone jest używanie turystycznych kuchenek gazowych zgodnie z regulaminem (w załączniku poniżej).
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
  6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Nadleśnictwo Niedźwiady w Przechlewie przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Wojciech Krawczyk, wojciech.krawczyk@szczecinek.lasy.gov.pl, 602-696-601 (preferowany kontakt mailowy).