Lista aktualności Lista aktualności

Wilki na białej stopie

Tropy pozostawione jednej nocy pozwoliły stwierdzić, iż na terenie nadleśnictwa przebywało około 20 wilków

Wilki już wiele lat temu na dobre zadomowiły się w naszych lasach. I choć widywane są regularnie, to jednak spotkania takie nie należą do najczęstszych. Są zwierzętami bardzo ostrożnymi i prowadzą raczej skryty tryb życia.

Zdecydowanie częściej możemy spotkać ślady ich obecności. Charakterystyczne odchody, znakowanie terytorium, resztki ofiar oraz tropy zdradzają bytowanie wilków w terenie.

Czym jest tajemnicza dla wielu tytułowa „biała stopa”?

Zimowy las

Kiedy ziemię przykryje śnieg wówczas mówimy właśnie, że mamy białą stopę. Tropy są wtedy doskonale widoczne co bardzo sprzyja tropieniu zwierzyny.  Wiąże się z tym także termin „ponowa”. Oznacza on świeży śnieg, który spadł przykrywając wszelkie stare ślady. Po ponowie można zatem nie tylko odnaleźć tropy ale też stwierdzić dokładnie kiedy zostały pozostawione. Jest to wymarzona pora dla tropiciela, czytającego wtedy teren jak otwartą księgę.

Ponieważ tegoroczna zima uraczyła nas warunkami iście zimowymi, nadarzyła się znakomita okazja aby wilki dokładnie otropić. Otropić, czyli znaleźć tropy, określić ile osobników je zostawiło i odtworzyć trasę jaką pokonały. Nawet w sprzyjających warunkach nie jest to łatwe zadanie. Wilki bowiem potrafią w ciągu jednej nocy przebyć wiele kilometrów. Mają też ciekawą umiejętność chodzenia „trop w trop”.

Tropy wilków

Obserwator widzi wówczas ślad pojedynczego osobnika mimo, że przeszło ich w tym miejscu kilka. Na szczęście wilki nie chodzą tak cały czas, dlatego doświadczony tropiciel cierpliwie podążając po tropie potrafi rozwiązać taką zagadkę.

Tropy wilków

Aby uzyskać wiarygodne informacje, całą akcję należało dobrze zaplanować i skoordynować.

Leśnicy przeprowadzili tropienie po ponowie, na terenie całego nadleśnictwa, co dostarczyło bardzo dużej ilości cennych danych.

Wszystkie obserwacje terenowe zostały następnie naniesione na mapę i opracowane, co pozwoliło na wyciągnięcie wartościowych wniosków.

Tropy pozostawione jednej nocy pozwoliły stwierdzić, iż w tym czasie na terenie nadleśnictwa przebywały dwie watahy wilcze oraz kilka pojedynczych osobników. W sumie około 20 wilków.

Wataha jest to rodzinne stado, w którym panuje ścisła hierarchia. Posiada ona swoje terytorium, gdzie bytuje, poluje i którego broni przed innymi wilkami.

Tropy wilków

Jako leśnicy, od czasu do czasu, przeprowadzamy takie liczenie „na białej stopie”, głównie po to, żeby zorientować się ile mamy wilków w Nadleśnictwie Niedźwiady.

 

Przygotował: inż. nadzoru Waldemar Ginter