Lista aktualności Lista aktualności

W oczekiwaniu na obsiew naturalny

Nadleśnictwo zainicjowało odnowienie naturalne drzewostanów bukowych w Leśnictwie Lisewo oraz Głuszec.

Nadleśnictwo co roku prowadzi prace odnowieniowe lasu, polegające na sadzeniu młodych drzewek zarówno iglastych jak i liściastych, najczęściej w okresie wiosennym.

Jednak najbardziej cennym sposobem wprowadzenia nowego pokolenia lasu jest wykorzystanie odnowienia naturalnego – możliwego wtedy, gdy na drzewach pojawia się wystarczająca ilość zdrowych nasion, zdolnych do kiełkowania.

W bieżącym roku dostrzegliśmy sprzyjające warunki do zainicjowania odnowienia naturalnego drzewostanów bukowych w Leśnictwie Lisewo oraz Głuszec. Takie lata nasienne zdarzają się niezbyt często, więc postaraliśmy się, aby w pełni wykorzystać nadarzającą się okazję.

W pierwszej kolejności przerzedziliśmy gęsty las bukowy. Taki zabieg spowodował większe naświetlenie dna lasu, co polepszy warunki kiełkowania nasion i przyspieszy rozkład liści. Później usunęliśmy niepożądane odnowienie świerkowe i wyrośnięte już drzewka i krzewy innych gatunków. Na koniec wymieszaliśmy za pomocą specjalnego urządzenia (wał Krotowskiego) glebę z opadłymi nasionami i liśćmi. Poskutkuje to nawilgotnieniem gleby, przyspieszeniem rozkładu nagromadzonej warstwy liści i dodatkowo utrudni dzikom wyjadanie smakowitych nasion zwanych buczyną.

Teraz z niecierpliwością oczekujemy pojawienia się młodych siewek. W przyszłości będziemy wykonywać pielęgnację, aby następne pokolenia leśników mogły cieszyć się dorodnym, zdrowym, pełnym grzybów i zwierzyny lasem bukowym.