Lista aktualności Lista aktualności

OSP błyskawicznie ugasiły pożar

Pożar w leśnictwie Lipczynek został ugaszony w zarodku

W niedzielę 21 czerwca 2021 Ochotnicza Straż Pożarna w Przechlewie miała trzy wezwania do akcji, w tym dwa pożary.

Rano zapalił się transformator w Bielsku, około 14 godziny nadeszła wiadomość o drugim pożarze, tym razem palił się las w Nowej Brdzie. 

Trzeba przyznać, że reakcja strażaków była błyskawiczna. Ledwie przestała wyć syrena alarmowa, już słychać było syreny wyjeżdżającego wozu bojowego.

Pogoda w tym dniu była fatalna, 30-stopniowy upał i silny wiatr. Zanosiło się na duży pożar, ciężki do opanowania w tych warunkach. Całe szczęście ogień został zaprószony przy drodze, w łatwo dostępnym miejscu. Tak się złożyło, że dwóch leśniczych mogło szybko dojechać i ręcznymi tłumicami, ofiarnie przytrzymali ogień.

Strażacy nie kazali na siebie długo czekać. Przyjechały dwie jednostki OSP z Przechlewa i dwie z Koczały. Taka siła wody szybko poskromiła ogień trawiący poszycie leśne, który na szczęście nie zdążył przedostać się w korony drzew.

Dziękujemy za sprawne działanie Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki szybkiej akcji spaliło się tylko 10 arów poszycia leśnego. W tych warunkach to naprawdę skuteczne działanie.

Nieostrożność dorosłych w posługiwaniu się otwartym ogniem jest główną przyczyną pożarów lasów. Proszę pamiętać, że lekkomyślnie wyrzucony niedopałek może spowodować ogromną tragedię.

Apelujemy do wszystkich o ostrożność w posługiwaniu się ogniem!