Lista aktualności Lista aktualności

Choinka od leśnika, lasem pachnąca

Sprzedaż choinek w roku 2020 obędzie się w dniach 21-23 grudnia przy siedzibie nadleśnictwa

Dużymi krokami zbliża się najpiękniejszy okres w roku jakim są Święta Bożego Narodzenia. Nasza polska tradycja nakazuje, abyśmy je spędzili w gronie najbliższej rodziny, a nieodłącznym elementem jest dorodna, pachnąca lasem choinka. Jej kształt, zapach oraz różnego rodzaju ozdoby tworzą specyficzny nastrój i magię Świąt.

Mimo, że dzisiaj oferowane są na rynku różnego rodzaju drzewka, takie jak: świerk srebrzysty, świerk kłujący, jodła kaukaska, to wciąż największym zainteresowaniem cieszy się nasz świerk pospolity pozyskany z lasu i to najlepiej krótko przed Wigilią.

Podszyt świerkowy pokryty śniegiem

W Nadleśnictwie Niedźwiady od lat zaopatrujemy naszych mieszkańców w choinki, które na ogół pochodzą z cięć pielęgnacyjnych, tzn. cięć, w których usuwa się drzewka nieprzydatne do dalszej hodowli lub z przerzedzeń gęstych samosiewów świerka. Bywa też, że choinki pochodzą z założonych małych plantacji na śródleśnych ugorach - czego przykładem jest leśnictwo Żołna, które prowadzę - mówi leśniczy leśnictwa Żołna, Janusz Dorawa.

Kiedyś zakupu choinki można było dokonać w każdej leśniczówce, bo leśniczy wskazywał miejsce i drzewka, jakie można było samemu wyciąć. Wypisywał asygnatę, pobierał należną opłatę, którą następnie zawoził do kasy nadleśnictwa. Od kiedy nastały kasy fiskalne, procedura pozyskania i kupna choinek prowadzona jest w siedzibie naszego nadleśnictwa. Najpierw jednak zleca się Zakładowi Usług Leśnych pozyskanie drzewek z wytypowanego miejsca, liczy się je i mierzy wysokość. Następnie sporządza się odpowiedni dokument przychodu i przewozi je do siedziby nadleśnictwa. W okresie przedświątecznym można na placu wybrać sobie najładniejszą choinkę i zapłacić za świąteczne drzewko.

Klienci, którzy od lat kupują choinkę w nadleśnictwie wiedzą dobrze, że w tym momencie ważny jest refleks i dobra informacja. Każdy chce poznać godzinę dowozu drzewek – w tych dniach mój telefon nie odpoczywa… – mówi leśniczy.

W pierwszej kolejności znikają drzewka ok. 2,5 m wysokie, bogate w gałęzie od góry do dołu, no i koniecznie nie za szerokie.

W ramach promocji, nadleśnictwo zaopatruje w choinki przedszkola, szkoły, kościoły i inne instytucje, w tym przypadku na drzewkach zawieszamy oznakowanie, np. w postaci drewnianej bombki.

Pozostaje tylko jeszcze życzyć wszystkim zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia przy pięknej, zielonej choince lasem pachnącej.

Drewniana, świąteczna bombka

CENNIK NA CHOINKI

 

Autor: Janusz Dorawa – leśniczy leśnictwa Żołna, Nadleśnictwo Niedźwiady w Przechlewie.