Lista aktualności Lista aktualności

Młoda wadera potrącona przez samochód

Około godziny 9 rano dnia 31 maja na telefon służbowy Leśnictwa Łękinia wpłynęło zawiadomienie o leżącym na poboczu drogi powiatowej w okolicy miejscowości PRZERADŹ dużym zwierzęciu w typie wilka. Po udaniu się we wskazane miejsce leśniczego leśnictwa ŁĘKINIA- Eweliny Magdaleny Cupa wraz ze stażystą Szymonem Kujawskim oraz odnalezieniu na poboczu- potwierdzono, iż zwierzęciem tym jest faktycznie wilk. Na miejsce zdarzenia wezwano również leśniczego Leśnictwa Słosinko w Nadleśnictwie Miastko- Pana Macieja Romanowskiego.

Wstępne oględziny pozwoliły stwierdzić, iż jest to młoda samica (wadera). Na ciele wilka wyraźnie widoczne były typowe ślady, pozwalające stwierdzić, iż zwierzę uległo kolizji z pojazdem- najprawdopodobniej w nocy z 30 na 31 maja lub dzisiaj wcześnie rano. O fakcie potrącenia świadczyły  liczne krwiaki w okolicy miednicy oraz pyska zwierzęcia.

Po poinformowaniu o znalezieniu potrąconego wilka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku ( RDOŚ), przystąpiono do sporządzania „protokół z oględzin zbioru próbek do badań genetycznych”. O fakcie znalezienia martwego wilka poinformowano również Prezes „ Stowarzyszenia dla natury Wilk”- Panią Sabinę Pierużek- Nowak.

W związku z sporządzeniem dokładnej dokumentacji wykonano szereg fotografii zwierzęcia (ok. 30 szt.)  oraz dokonano jego pomiarów. Potrącona samica wilka miała 29 kg, wysokość w kłębie 57 cm, długość jej ciała od nasady nosa do końca ogona wynosiła 149 cm.

Po dokonaniu pomiarów zwierzęcia pobrano próbki do badań genetycznych dla            „ Stowarzyszenia dla natury Wilk” w postaci części języka oraz garści sierści. Po tych czynnościach przekazano tuszę do utylizacji.

Wilki na terenie Nadleśnictwa Niedźwiady spotykane są często przez pracowników służby leśnej oraz robotników leśnych, wykonujących wszelkie prace związane z gospodarką leśną. Często też znajdowane są ich ofiary- zagryzione sarny, jelenie czy choćby dziki.

Osobiście pierwszy kontakt z wilkami na terenie Nadleśnictwa Niedźwiady miałam w marcu 2011 roku- były to dwie sztuki w okolicy miejscowości Rudniki pod Przechlewem. Na leśnictwie Łękinia najwięcej widziałam razem 5 sztuk, co zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Pojedyncze sztuki lub parkę widuję często. Równie często znajduję upolowane przez nie jelenie czy sarny.

Populacja wilka na naszym terenie musi się mieć zatem bardzo dobrze, o czym też może świadczyć fakt kolejnej kolizji z wilkiem w regionie oraz liczne ślady ich bytowania. Najlepiej ich obecność w postaci tropów można zauważyć na świeżych opadach śniegu zimą.

Leśniczy Leśnictwa Łękinia

W Nadleśnictwie Niedźwiady