Asset Publisher
Zmarł Gerard Schulz – emerytowany leśniczy
Zawsze pełny energii, chętny do pracy i rozmowy, takiego Pana Gerarda zapamiętaliśmy
Zawsze pełen energii, chętny do pracy i rozmowy, takim zapamiętaliśmy Pana Gerarda. To jeszcze jakby wczoraj, gospodarzył w utworzonym, wydawało by się specjalnie dla niego, leśnictwie Wrzosy. Zawsze pilny, znał swój las i dobrze pilnował kancelarii. Nigdy nie zaniedbywał rodziny i udzielał się w swojej małej społeczności. Przez wiele lat służył w Radzie Gminy Rzeczenica oraz posługiwał jako Ławnik Sądu w Człuchowie.
Pan Gerard był bardzo skromnym człowiekiem. Tak jak żył, tak został w skromnej oprawie religijnej odprowadzony na wieczny odpoczynek. Ze względu na panującą epidemię nie mogliśmy przyjść na mszę i w szerszym gronie leśników pożegnać się z Panem Leśniczym. Jednak nikt nie zabroni nam w samotności odwiedzić cmentarz w Pieniężnicy i od czasu do czasu pochylić się nad grobem człowieka, który większość swojego życia zawodowego związany był z Lasami Państwowymi.
Gerard Schulz urodził się 06 września 1937 roku w Angowicach koło Chojnic. Pracę w lasach rozpoczął 01 października 1964 roku jako gajowy w Leśnictwie Suszka. W tamtym okresie należącym do Nadleśnictwa Rudawa. Od października 1973 roku do końca 1992 roku zajmował stanowisko podleśniczego w Leśnictwie Knieja. W okresie od czerwca 1978 roku do grudnia 1984 roku pełnił funkcję leśniczego technologa. Z dniem 01 stycznia objął stanowisko leśniczego Leśnictwa Wrzosy, które prowadził do 15 września 2002 roku kiedy przeszedł na zasłużona emeryturę.
Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć przekazanych przez rodzinę.
W 2004 roku Pan Gerard Schulz napisał krótkie wspomnienia z okresu swojej pracy, które przytaczamy poniżej:
"Początki.
Lisia Góra – ciągle taka sama, jak przed laty. Dom, budynek gospodarczy, obok wychodek, a na środku podwórza pompa. Nadal czynna. Czas jak gdyby zatrzymał się w tym zakątku. Luksusy, takie jak bieżąca woda, kanalizacja, prąd, nigdy tu nie dotarły.
Właśnie tutaj, na Lisiej Górze, w Nadleśnictwie Rudawa, obecnie Nadleśnictwie Niedźwiady, w 1964 roku zaczął się nowy etap w moim życiu. Dostałem powołanie na stanowisko kontraktowego gajowego w leśnictwie Lisia Góra. W latach 60-tych nie było wielu wykwalifikowanych leśników. Na stanowiskach leśniczych, gajowych pracowali ludzie bez wykształcenia leśnego, którzy dopiero w trakcie pracy zdobywali odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Tak też było w moim przypadku. Pracowałem w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Płociczu. I być może pracowałbym tam nadal jako brygadzista, kierownik czy nawet dyrektor, gdyby nie moja szwagierka, która gotowała posiłki myśliwym stacjonującym na Lisiej Górze. Dzięki niej poznałem inspektora łowczego, pana Fabiańskiego, który to namówił mnie do pracy w lasach.
No i zamieszkałem z żoną Leokadią i córką Jadzią na Lisiej Górze. Zostawiłem zelektryfikowany Płocicz i wybrałem zapomnianą przez Boga i ludzi Lisią Górę. Stąd wszędzie było daleko. A że nie miałem żadnego środka lokomocji, wszędzie musiałem chodzić pieszo. Na szczęście leśnictwo było nieduże, bo 677 hektarowe i brak konia czy motoru nie stanowił przeszkody w pracy. Inaczej sprawa miała się z zakupami. Chleb, masło kupowałem w pobliskim Płociczu. Raz w tygodniu szedłem do oddalonego o
Zimą był gorzej. Nie dość, że wszędzie daleko, to jeszcze zaspy po pas. Szedłem wówczas, jak Jasio Wędrowniczek z supełkiem z zakupami na ramieniu, w śniegu. Do domu.
Po roku pracy poprawiło się mam. Kupiliśmy rower. W tamtych czasach to było coś. Poruszanie się po leśnictwie czy zakupy, zajmowały mi znacznie mniej czasu. A w sobotę, po wieczornym obrządku, gdy dzieci już spały, sadzałem żonę na ramę roweru i dziarsko pedałowałem w stronę Płocicza, na „telewizję” do znajomych albo na potańcówkę. Były to nasze nieliczne wówczas rozrywki.
Życie codzienne nie szczędziło mam trudów.
Nie raz bywało, że brakowało nam na chleb. Żeby poprawić domowy budżet hodowaliśmy bydło na sprzedaż, zbieraliśmy grzyby, jagody. Żona dorabiała przy sadzeniu lasu, korowaniu kopalniaka. Było ciężko. Ale nie poddawałem się. Byłem młody i każdego ranka wstawałem do pracy z nadzieją, że będzie lepiej. Robiłem wszystko by tak było. Nie miałem szczęścia do leśniczych. Musiałem umieć robić wszystko i w lesie i w kancelarii. Wykonywałem wszystkie prace związane z prowadzeniem leśnictwa.
Na Lisiej Górze mieszkaliśmy sześć lat. W 1970 roku przeprowadziliśmy się do Pieniężnicy, gdzie mieszkamy do dzisiaj. Dzieci miały szkołę na miejscu. Nareszcie można było kupić radio, pralkę i inne urządzenia na prąd, a lampę naftową schować do komórki.
Takie były moje początki. Początki trudne. Jeszcze dziś, po wielu latach wspominam je ze wzruszeniem.
Przez trzydzieści osiem lat mojej pracy zawodowej byłem gajowym w leśnictwie Lisia Góra, podleśniczym w leśnictwie Suszka, Knieja, leśniczym technologiem w Nadleśnictwie Niedźwiady, leśniczym w leśnictwie Wrzosy.
Na emeryturę odszedłem
Dzisiaj jestem szczęśliwym emerytem i szczerze mogę powiedzieć, że nie żałuję wybranej drogi. Dochowaliśmy się z żoną siedmiorga dzieci, czternaściorga wnuków, dwójki prawnuków, zdrowie nam dopisuje. Czegóż chcieć więcej..."
Wspomniana przez Pana Gerarda "Lisia Góra"