Asset Publisher Asset Publisher

Testowanie naszych drzew

Wspólna praca leśników i naukowców

W naszych lasach króluje sosna. Jak można sobie wyobrazić najlepsze są drzewa odporne na choroby i dobrze dostosowane do panujących warunków. Ważne jest też jakie ma drewno - najlepiej proste i bez sęków.

W nadleśnictwach prowadzi się selekcję drzew. Są wybierane najlepsze, które wyrosły najokazalsze. Z gałązek robi się szczepy, czyli genetyczne klony i zakłada specjalne plantacje nasienne. W ten sposób możemy zachować geny tych wyszukanych drzew, które leśnicy nazywają matecznymi.

Takie wybrane drzewa zostają oznaczone i podlegają ochronie. Zbiera się z nich nasiona i wykorzystuje do hodowli nowych leśnych pokoleń.

Leśnicy wspólnie z naukowcami badają jak w warunkach terenowych sprawdzają się założone z tych nasion nowe uprawy leśne. Opiekę nad tym przedsięwzięciem sprawuje Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Polska Akademia Nauk.

W ostatnim czasie w Nadleśnictwie Niedźwiady zostały założone takie uprawy testujące. Wszystkie drzewa są tam policzone i dokładnie pomierzone. Na podstawie tych badań będą wyciągnięte wnioski jak drzewa mateczne przekazują swoje geny następnym pokoleniom. Takie obserwacje trwają wiele lat. Ostateczne wyniki będą mogli poznać dopiero nasi następcy.

To bardzo ciekawe doświadczenia. Mamy nadzieję, że wyhodowane w ten sposób drzewa będą naszą chlubą. Będą długo służyły przyszłym pokoleniom leśników.