Asset Publisher
W poszukiwaniu dawnych kultur.
Przedstawiciel Urzędu Ochrony Zabytków zidentyfikował i zakwalifikował dziewięć kurhanów.
24 sierpnia gościliśmy archeologa Panią Aleksandrę Karnicką z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku. W odpowiedzi na zgłoszenie Nadleśnictwa archeolog przyjechał aby zweryfikować zauważone w lesie obiekty, które kształtem przypominają kurhany.
Na terenie naszego Nadleśnictwa mamy już pięć stanowisk potwierdzających bytność kultur średniowiecznych, wszystkie zostały zauważone przez pracowników służb leśnych i zgłoszone do właściwego urzędu.
W 2015 roku Nadleśnictwo przeprowadziło wielkoobszarowe poszukiwania obiektów archeologicznych. Dzięki tak szeroko zakrojonej akcji udało nam się zlokalizować dwanaście kolejnych obiektów w kształcie kopca.
Wspólnie tj. leśnicy i archeolog wybraliśmy się w okolice miejscowości Nowa Brda oraz Pietrzykowo w celu przeprowadzenia wstępnego rozpoznania i zidentyfikowania zauważonych obiektów.
Przedstawiciel Urzędu Ochrony Zabytków zidentyfikował i zakwalifikował dziewięć obiektów z pośród naszych wytypowanych, obiekty te zostaną włączone do ewidencji zabytków jako kurhany.
Kurhan to rodzaj mogiły, w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkolistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym. Wiek pochodzenia może być od V w. p.n.e. do wczesnego średniowiecza.
Informację przygotowała: Specjalistka Służby Leśnej, Szałek Ewa Wiktoria