Lista aktualności
Leśnicy nakarmili jelenie
Karma włóknista jest potrzebna dla zwierzyny leśnej
Jelenie, sarny i inne przeżuwacze odżywiają się głównie trawą, ziołami i pozostałymi roślinami. Zimową porą, kiedy spadnie śnieg i mróz ściśnie, mają ograniczony dostęp do pożywienia. Właśnie wtedy najchętniej sięgają po korę z drzew, której nie zasypie śnieg.
Dla leśników takie spałowanie to kłopot, ponieważ zdarcie kory uszkadza młode drzewka. Jeżeli jeleń obgryzie strzałkę drzewka dookoła, to wierzchołek zamiera. Młoda sosna potrafi się zregenerować i „zalać” nową korowiną zranione miejsce. Jednak takie drzewko jest osłabione i jeżeli sytuacja się powtórzy może zamierać. Szczególnie wrażliwe są świerki, pospałowane ulegają infekcji grzybowej, która z czasem powoduje uszkodzenie całego pnia.
Kiedy przychodzi dla zwierzyny głód, leśnicy wykładają drzewa zgryzowe, które dostarczają karmy włóknistej. Brzmi tajemniczo, ale jest to prosty sposób, aby naturalnie ograniczać szkody w młodych drzewkach.
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych (najczęściej trzebieży) lub na zrębach, ścięte drzewa pozostawia się w lesie, aby zwierzęta przez dłuższy czas mogły je swobodnie obgryzać. Jelenie chętnie odwiedzają takie miejsca, żeby pojeść świeżej kory z wierzchołka leżących drzew.
Można sobie wyobrazić ile małych drzewek musiały obgryźć jelenie, żeby napełnić swoje głodne żołądki taką ilością smacznej włóknistej karmy.