Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy nakarmili jelenie

Karma włóknista jest potrzebna dla zwierzyny leśnej

Jelenie, sarny i inne przeżuwacze odżywiają się głównie trawą, ziołami i pozostałymi roślinami. Zimową porą, kiedy spadnie śnieg i mróz ściśnie, mają ograniczony dostęp do pożywienia. Właśnie wtedy najchętniej sięgają po korę z drzew, której nie zasypie śnieg.

Dla leśników takie spałowanie to kłopot, ponieważ zdarcie kory uszkadza młode drzewka. Jeżeli jeleń obgryzie strzałkę drzewka dookoła, to wierzchołek zamiera. Młoda sosna potrafi się zregenerować i „zalać” nową korowiną zranione miejsce. Jednak takie drzewko jest osłabione i jeżeli sytuacja się powtórzy może zamierać. Szczególnie wrażliwe są świerki, pospałowane ulegają infekcji grzybowej, która z czasem powoduje uszkodzenie całego pnia.

Uszkodzona młoda sosna

Kiedy przychodzi dla zwierzyny głód, leśnicy wykładają drzewa zgryzowe, które dostarczają karmy włóknistej. Brzmi tajemniczo, ale jest to prosty sposób, aby naturalnie ograniczać szkody w młodych drzewkach.

Widoczne ślady żerowania jeleni

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych (najczęściej trzebieży) lub na zrębach, ścięte drzewa pozostawia się w lesie, aby zwierzęta przez dłuższy czas mogły je swobodnie obgryzać. Jelenie chętnie odwiedzają takie miejsca, żeby pojeść świeżej kory z wierzchołka leżących drzew.

Widoczne ślady żerowania jeleni

Można sobie wyobrazić ile małych drzewek musiały obgryźć jelenie, żeby napełnić swoje głodne żołądki taką ilością smacznej włóknistej karmy.