Lista aktualności Lista aktualności

Leśne pisanki

Zdrowych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. Pojawia się pytanie, co one tak naprawdę znaczą? Na pewno są czegoś początkiem. W przyrodzie sprawa jest prosta, zima odchodzi, zaczyna na dobre panować wiosna. W życiu chrześcijan właśnie kończy się okres Wielkiego Postu, a Zmartwychwstanie zwiastuje pokój i nadzieję oraz zwycięstwo nad grzechem.

Trudniej zdefiniować jaką rolę pełnią te święta w życiu leśników. Zacznijmy więc od początku. Symbolem Świąt Wielkiej Nocy jest baranek i jajko. Pierwszy symbolizuje ofiarę, drugi odrodzenie. Z czasów przedchrześcijańskich pozostały zajączki, kurczaczki oraz kiełkujący owies, mamy więc symbole płodności i rozwijającego się na nowo życia.

Dla leśników Wielkanoc jest również czasem radosnym. Zamiast baranka ofiarujemy ciężką pracę. Jajek mamy pod dostatkiem: świergotki, drozdy, szpaki, kosy, dzwońce, sikory i wiele innych ptaszków zadbało o leśne pisanki. W większości przypadków są to wzory maskujące, ale trudno się oprzeć myśli, że niebieskie barwy zostały stworzone specjalnie na tą świąteczną okoliczność.

Największą chyba radość przynosi widok pękających pączków i młodych listków posadzonych niedawno drzewek. 

Do świątecznej atmosfery przyczynia się również panujący w tym czasie leśny gwar. Zawdzięczamy go ziębom, rudzikom, dzięciołom, pierwiosnkom i innej ptasiej drobnicy radującej się z czasu godów i urodzaju.

Aby dobrze przeżyć święta trzeba rozejrzeć się wokół siebie, i przekonać się jak przyroda po swojemu świętuje ten piękny przecież okres.

Dla leśnika, niezależnie od tego w którym momencie wiosny nadejdą, Święta Wielkanocne są okazją do radości z odradzającego się na naszych oczach życia.

Życzymy wszystkim błogosławionych i radosnych Świąt Wielkanocnych, oraz miłych chwil spędzonych z najbliższymi. Szczególnie namawiamy do refleksji nad świątecznymi symbolami podczas leśnych spacerów. Zaprowadzą nas one blisko prawdziwej, nieskażonej, pachnącej świeżym powiewem wiatru, budzącej się po zimie przyrody.