Lista aktualności Lista aktualności

Nebezpieczne mniszki

Letnia prognoza zagrożenia

Mamy środek lata, właśnie wtedy pojawiają się w lasach iglastych niebezpieczne motyle. Mowa o brudnicy mniszce, której żarłoczne larwy sprawiają leśnikom sporo problemów.

Gąsienice lęgną się na wiosnę z jaj, które zimują pod korą drzew. Postać doskonała, czyli motyle wcale nie pobierają pokarmu, zamierają zaraz po rójce, po zapłodnieniu i złożeniu jaj.

Mamy teraz bardzo dobry czas, żeby się zorientować, jakie zagrożenie dla lasu będzie w przyszłym roku. Żeby dobrze zrobić prognozę, trzeba policzyć samice, które można łatwo wypatrzeć na sosnowych pniach. Niestety w ciągu dnia owady przemieszczają się i są mało widoczne, dlatego najlepiej obserwacje wychodzą o świcie – trzeba wstać nawet o 5 rano.

Tegoroczne obserwacje są bardzo niepokojące. Kto wie, czy nie będziemy musieli podjąć walki za  pomocą biologicznego środka owadobójczego wyprodukowanego na bazie bakterii. Ciekawe jest to, że działa on wybiórczo, tylko na gąsienice, które nim potraktowane, nie mogą przejść wylinki i giną. Przeprowadzone obserwacje pozwolą w przyszłości określić na jakim obszarze będzie wykonany oprysk. W razie potrzeby środek zostanie rozpylony samolotem lub śmigłowcem, jest bezpieczny dla pszczół i innych zwierząt.